2013. április 18., csütörtök

Obstacles discirimination


         Egy kis kihagyás után ismét folytatnám a pályák elemzését. Az alábbi pályát az akadály diszkriminációra hegyeztem ki, magyarán a kutyának magától kell megoldania a feladatot amíg a gazda éppen másfelé halad, vagy nem az a következő akadály ami a kutyának pont szemben van. Az alábbi pályarajzot szokásomhoz híven 32-ig számoztam, de amit régebben is írtam ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek egyben kell lefutnia a pályát. Akiről látom, és látod, hogy a gazda és a kutya is képes lenne lefutni egyben, akkor mért ne, de mondom nem teljesen ez a cél, hanem az, hogy részletesen kidolgozzuk a pályát, és legideálisabban szerintem két részletben lefutni. Akkor nézzük is, hogyan kellene szerintem megoldani ezt az irtózatosan "egyszerű" pályát :P :D
  • 4-7: Így elsőre két megoldást látok magam előtt erre a szakaszra. Az első amint kijön a kúszóból (3.) a kutya a felvezető kimutat a 4-es akadályra, amit a kutyának teljesítenie kell, míg ő az 5. akadály ugrási oldalához szalad, hogy ott egy franciával jobb kezére vegye a kutyát. Véleményem szerint ez a 4-es akadálynál kicsit nagyobb ívet eredményez a kutyának, de jócskán lecsökken amennyiben tényleg nem a 4-eshez közel, hanem inkább az 5-ös környezetében hajtjuk végre a franciát. A másik variációnak az ötösnél lévő german turn-t vagy olaszt mondanám. Én az utóbbira szavaznék inkább. A 6. akadálynál szerintem egyértelmű, hogy a szlalomtól távolabbik szárnya felé kellene fordítani a kutyát, a nemes egyszerűséggel egy franciával.
  • 8-11: amint beküldtük a kutyát a kúszóba szaladunk a következő akadálycsoporthoz. A 9-10 kombinációt úgy kellene megoldani, hogy nem megyünk be a 23-as és 9-es,28-as számozású akadályok közé, hanem a bal kezünket végig használva és kitartva küldjük, majd amint túlhalad a 23-as számú akadályon rögtön hívjuk, hogy a 10-as akadály fele kanyarodjon, és ne menjen egyenesen tovább kúszni.
  • A 13-as távolugrót természetesen úgy oldjuk meg, hogy a szlalom a felvezető és a távolugró között helyezkedjen el. a 15-ös akadályig nincsen olyan hatalmas dolog amit ki kellene emelnem, egyedül annyit jegyeznék meg, hogy a 13 után szólok a kutyának és fordulok a 14-es ugró felé, hogy tudassam vele az fog következni.
  • 15-18: Fontos viszont, hogy oldalt váltani nem a hinta előtt fogunk, hanem a hinta után, talán az olasz fekszik itt a legjobban.
Eddig tartana az első  pályarész!
  • 18-21: Ha kijön a kutya a kúszóból ugyancsak küldöm a 19-es ugróra, viszont, hogy én időt spóroljak amint látom, hogy már ugorja az akadályt egyenesen futok a viadukthoz.
  • 22-27: a viaduktnál franciával átveszem a kutyát jobb kézről balra, majd hasonlóképpen mint, ahogyan a 9-10 es kombinációt oldottuk meg a 23-24-es kombinációt is úgy oldjuk meg, megspékelve azzal, hogy a 24-es és 25-ös között olasszal oldalt váltunk, hogy a további akadályokat megfelelő képen tudjuk teljesíteni. Beküldjük a kutyusunkat a zsákos kúszóba, majd mi nem megyünk át a két kúszó között, hanem mivel a kutya kiszáguld a zsákos kúszóból jobb kézzel visszahúzzuk és eltoljuk a 27-es kúszó száj irányába majd egy bal kéz segítségével beküldjük a kúszóba.
  • 27-32: Amint bement a kutya a kúszóba sprintelünk a 29-es kúszó irányába oly módon, hogy mi már hagyjuk el a kúszó szájának (29) vonalát amikor a kutya telesíi ezt az akadályt, ezáltal mindenképpen a kutya a 30-as akadály felé fog fordulni szűken. 30-as ugrónál nem kell mást tennünk mint hogy egy franciával oldalt váltunk, majd egy sprinttel szaladunk a palánk irányába.
          After a short break I present my next analysis of agility courses. The following course is about obstacle discrimination. In other words, the dog has to solve the given task by itself while the handler goes the oppsosite way from the obstacle or the next obstacle wont be the obvious one right in front of the dog. As is my style the following map has 32 numbers, but as I've written in earlier blogs, you can and should run it first in sequences. I would only suggest to do this course in one run to advanced agility people. As I've said previously, the main goal here is to properly work out the details for the most ideal run. Let's see how I think we should solve this terribly "simple" course.

  • 4-7: At first glance, I see two solutions to this sequence. First: as soon as the dog is out of the tunnel (3) the handler gives hand signals to the dog which the dog needs to follow this alone while the handler runs ahead to the 5th jumping obstacle and takes the dog to the right side with a front-cross. In my opinion, this will result a wider turn for the dog but we can greatly reduce it if we perform the front-cross closer to the 5th obstacle rather than the 4th. Second would be a blind or German-cross. My advice leans more for this solution. At the 6th obstacle I think it's clear that the dog should be turned to the obstacle from the far end side of the weaving poll with a simple front-cross
  • 8-11: As soon as we send the dog in the tunnel we bolt to the next obstacle group.
  • 9-10: The combination should be resolved not by going between obstacles 23, 9 and 28, but by using left hand signals and sending the dog along this sequence, and as it passes the 23rd obstacle, call it back right away to make it turn to the 10th obstacle to avoid prevent it from running straight in to the tunnel.
  • The 13th long jump obstacle should be solved of course by positioning the weave poll between the handler and the long jump. At the 15th obstacle there is nothing really to point out. However, I would note that after the 13th obstacle I would give a voice signal to the dog to let it know the 14th obstacle is next as I turn towards this obstacle.
  • At 15th to 18th sequence it is important that we do not switch sides before the swing, but after it! Maybe a blind-cross would be the most obvious here.
Up to this sequence would be the first part of this map.

  • 18-21: When the dog comes out from the tunnel send it to obstacle 19th, but as soon as we see the dog jumping the obstacle, bolt straight to the next obstacle in order to save time.
  • 22-27: At the viaduct I take the dog from my right hand to the left with a front-cross, and as simple as the 9th and 10th obstacle was solved we solve the 23rd and 24th obstacle with the same combinations, in addition to the blind-cross side switch between obstacles 24 and 25 in order to properly achieve the next sequence. Here we send the dog in the chute, but we're not passing by between the chute and tunnel obstacles because when the dog is speeding out from the chute we call it back towards the tunnel obstacle with a right hand signal and pull it to the number 27 side of the tunnel and send it in with a left hand sign.
  • 27-32: As soon as the dog is in the tunnel we sprint towards the 29th tunnel obstacle in a way that passes the line of this obstacle by the time the dog is through it. This way the dog will definitely turn to the next obstacle, the 30th, as narrow as it can. At the 30th obstacle we don’t need to do anything but switch sides with a front-cross and sprint right towards the A-frame


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése